Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 22. března 2023 Leona

Environmental Science že je pseudověda???

14. 05. 2013 11:44:28
Pak kolega Janský sednul ke klávesnici a vypustil do světa názor, že environmentální vědy jsou pseudovědy, a environmentální vědci jsou neschopné dredaté kreatury oscilující mezi astrologií a obchodnictvím s deštěm. Protože je to v naší společnosti řízené Senior Account Managery, Toilet Lifestyle Kauči a Executive Recruitment Mentory názor rozšířenější než žlutá zimnice, musím jej v rámci boje proti všednodenní blbosti uvést na pravou míru.

Environmental Science je komplex vědních oborů zahrnující všechna přírodovědecká studia, tj. geologii, biologii, chemii a ekologii, která je v návaznosti na tato akademická studia aplikována v praxi reálného životního prostředí nás všech. Definujme si prosím životní prostředí ne jako kubický metr prostoru Vašeho kanclu mezi klávesnicí a zadnicí Vaší sekretářky, ale to reálné, zelené, ze kterého astmaticky každé jaro pšíkáte a občas tam s dětmi vyrážíte za dobrodružstvím v podobě sběru lesních plodů. Environmentální vědy můžete studovat na slovutném kalifornském Stanfordu, či jako techničtěji zaměřený Environmental Engineering třeba na Technické univerzitě v Kodani-Lyngby. Překvapivě každá technická či přírodovědně zaměřená univerzita v ČR i ve světě takovou fakultu má a její absolventi se zabývají pro někoho tak nedůležitými tématy jako je ochrana podzemních i povrchových vod před dopady průmyslové činnosti (máte-li barák v blízkosti skládky, víte o čem mluvím), čištění těchto vod (pro potřeby pivovarů a lihovarů to může být průměrnému čtenáři celkem blízké téma) a jejich doprava k uživateli (vodovody), likvidací odpadů a ochranou toho mála z přírody a krajiny, na čem ještě lze vypěstovat něco k žrádlu, aniž by po tom konzument zezelenal nebo mu na hlavě vyrašily podivné neodstranitelné výrůstky. Přesto se ekonomům v čele s profesorem Klausem podařilo inseminovat do myslí občanstva názor, že tyto podezřelé vědní obory nejsou potřeba, protože vodu pravidelně nacházejí v lednici PETkách, sendviče krystalizují v krabičkách, krávy kálí čokoládu ve fialovém obalu a elektřina se objevuje v zásuvkách jaksi sama od sebe.

Nevděčné studium přírodovědeckých oborů obsahuje skripta plná chemických výpočtů a matematických simulací střídaná několikaletými laboratorními a terénními pokusy. V horku, v zimě, v blátě i loužích a s mozkem zapnutým na plný obrátky kradete přírodě její tajemství a učíte se s ní vycházet po dorbým. Jako hotový Environmental Sceintist nebo Engineer pak projektujete jistě nepotřebné továrny na výrobu benzínu nebo zubní pasty, počítáte zakládání tunelů a silnic a projektujete únosnost čerpání studen tak, aby se sousedi každej pátek neprali v hospodě o to, kdo komu zase strhnul vodu, takže nemůže děckám napustit ten novej bazén. To vše děláte v době krize za prachy absolutně průměrné a pokud jste vědecký typ a zůstanete na škole nebo v nějaké akademické instituci (protože ty aplikované poznatky musí nejdřív někdo vymyslet, víme?), berete asi tolik jako průměrná pražská Front Desk Assistant. Na granty totiž nejsou peníze, což považuju za chybu v úsudku politologů a ekonomů, nikolivěk vědců coby novodobého ohroženého druhu. Mnohdy takto postižený vzdělanec zjistí, že zatímco ostatní vrstevníci platí v pohodě hypotéky, oni se musí chodit od středy do pátku pást na obecní louku. Takže se seberou, z oboru odejdou, třeba do zmíněného pohostinství jako ten nebohej Řek.

Sociologové v EU opravdu zaznamenávají nárůst nezaměstnatelných mladých mozků, především ozdobených titulem PhD. Týká se to nejen oborů přírodovědeckých, ale také humanitních. Problémem je nejen krize, která nutí zaměstnávat lidi s nižším vzděláním (jsou levnější) a tzv. overbastarding (nepřijmete přece někoho, kdo bude lepší než Vy a za půl roku Vám sebere flek). Posunování hranic pro odchod do důchodu zaměstnávajícím na odborných pozicích kmety nad hrobem tomu taky nepřidává. Hlavním problémem je umělá převzdělanost. V Bruselu si dřepnul nějaký matla k Excelu (vsadím se s Vámi o co chcete, že to byl vědec-ekonom) a vypočítal si, že je potřeba více lidí s titulem. Vzniklo proto hafo škol udělujících snadné diplomy, které vhodily na pracovní trh lidi schopné živit se jen distribucí žvástů a soustavným přemisťováním lejster z jednoho rohu stolu na druhý. Tato soustava darmožerů bytní ve všech státních i nestátních podnicích a zatěžuje ekonomiku natolik, že se na důležitější věci nedostává peněz. Nebo je těch peněz dosti, ovšem kopa darmožerů na jednoho odborníka je spolyká tak jako tak. Socilogové se dále obávají, že tato praxe brzo způsobí ekonomický a sociální kolaps jako ve starém Egyptě blahé paměti.

Já navrhuji toto - environmentální "pseudo"vědci, spojme se a dejme si pauzu. Až dojde voda i čistá půda k pěstování potravin (dávám tomu rok, maximálně dva), třeba to těm ekonomickým a politologickým takyvědcům konečně dojde.

Autor: Barbora Topinková | úterý 14.5.2013 11:44 | karma článku: 36.76 | přečteno: 5688x

Další články blogera

Barbora Topinková

Modlitba za České země, verze 2.0.2.0.

Svatý Václave, vévodo české země, kníže náš, pros za nás Boha, svatého Ducha, a kohokoliv na nebesích potkáš, krom ozónové díry, exkurze z Marsu a Artura C. Clarka! Korona eleison.

28.10.2020 v 11:54 | Karma článku: 12.33 | Přečteno: 317 | Diskuse

Barbora Topinková

Letecký deníky 5: Hledání bodu G (7:42 – 15:10)

Začít si dělat pilotní průkaz v době, kdy se světové letectví potácí v největší krizi od doby, co Jára Cimrman havaroval se svým kamenným letadlem v Jámách, je boj. Zvlášť, když ještě nevíte, kde máte svůj bod G.

23.10.2020 v 11:42 | Karma článku: 16.86 | Přečteno: 323 | Diskuse

Barbora Topinková

Popelnicová proklamace

Setkáte-li se při vyhazování odpadků s člověkem, který současně s vámi obsah popelnice s tyčí v ruce a soustředěným výrazem ve tváři prohledává, získáte dost jasný názor na dopady existující/ neexistující pandemie.

11.10.2020 v 20:01 | Karma článku: 17.75 | Přečteno: 557 | Diskuse

Barbora Topinková

Letecký deníky 4 – Lítá pilot wokolo, nekoukej se na něho (6:47 - 7:42)

Začít si dělat pilotní průkaz v době, kdy se světové letectví potácí v největší krizi od doby, co Jára Cimrman havaroval se svým kamenným letadlem v Jámách, je ryzí rozkoš. I když na wokruhu lítá víc pr..lí než vrabčáků.

3.10.2020 v 12:10 | Karma článku: 22.92 | Přečteno: 488 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Karel Trčálek

Jak dlouho budeme ještě západní kolonií?

Tak už to u nás chodí. Místo toho, abychom kolonizovali my, tak nás kolonizuje Západ a ještě nás každý týden krmí blafy v akci, po kterých rostou důchodcům štětiny...

22.3.2023 v 17:07 | Karma článku: 13.80 | Přečteno: 177 | Diskuse

Milan Šupa

O strážných andělech a o vražednosti duchovní nevědomosti

V povědomí lidí je zažito, že každý z nás má svého strážného anděla, který nás chrání a pomáhá nám. Tento názor je v něčem správný a v něčem nesprávný. Správný je v tom, že každý má opravdu svého pomocníka, nebo vůdce.

22.3.2023 v 16:19 | Karma článku: 5.18 | Přečteno: 85 | Diskuse

Jiří Herblich

Vztah mezi západem a východem je na bodě mrazu, kdy přijde mír?

Kdo si myslí, že válka je daleko, mýlí se. Válka může přijít kdykoliv, jen vědomý člověk tohle vidí a cítí.

22.3.2023 v 9:37 | Karma článku: 9.02 | Přečteno: 232 | Diskuse

Irena Houdková

Ukliďte si stůl a Váš mozek bude výkonnější, Vy koncentrovanější a eliminujete chyby

Máte problém se při práci soustředit, jste roztěkaní a nejste spokojeni se svou výkonností? Dnes mám pro Vás několik doporučení týkajících se pracovního stolu, která Vám pomohou zvýšit Vaši koncentraci a zároveň snížit chybovost.

22.3.2023 v 6:57 | Karma článku: 4.90 | Přečteno: 90 | Diskuse

Jaroslav Kvapil

Rok, kdy umřel vynálezce ostnatého drátu

(Povídka) Stojím před zchátralým nárožním činžákem, z kterého jsem odstartoval do života. Až po delším vyzvánění na kdovíkolikátý zvonek otvírá vchodové dveře starší muž a kupodivu přistoupí na mé přání se po domě rozhlédnout.

21.3.2023 v 14:06 | Karma článku: 9.23 | Přečteno: 289 | Diskuse
Počet článků 85 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 4250

Geoložka, běžkyně, triatlonistka a tanečnice flamenka s rozvinutým smyslem pro hédonismus.

Autorka knih "Z lehu k běhu" a "Vánoce na sádle a jiné trable". Redaktorka časopisu Cosmopolitan.

Principiální odpůrkyně pitomců všeho druhu a propagátorka užívání zdravého rozumu ve všech aspektech lidského života.

www.pivaruvpruvodcegalaxii.cz

https://www.facebook.com/barboratopinkovaspisovatelka/

http://www.vecizpolicky.cz

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Herec Gene Hackman se po letech ukázal na veřejnosti

V důchodu je už skoro dvacet let. Svůj poslední film Starosti starosty natočil v roce 2004. Herec Gene Hackman (93) se...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...