Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

We Run Prague pro přespolní a cizozemce

28. 08. 2013 11:50:00
Slámochrupové a cizozemci pozor! Běh městskou džunglí zvanou Praha v sobě skrývá určitá úskalí, takže pokud si zde chcete potrénovat bez udušení výfukovými plyny a odlovení japonským turistou coby suvenýru z cest, držte se vyznačených tras, kterými vás nyní jako reprezentant domácího hřiště provedu:

Šárecké údolí

Pokud nejste uvyklí ruchu velkoměsta v podobě troubení automobilů na to pako, co tu běhá v rychlym pruhu, zamiřte na trasu vedoucí lesoparkem vedle příbytků bezdomovců, starých bunkrů a sídel pražských zbohatlíků. Trénink můžete začít od vyhlášené pivnice Na Růžku (akce stejky každou středu!), zhnuseně proběhnout okolo McDonalds a z kopce dolů se vnořit do buližníkového údolí vyhlodaného místním potůčkem. Uvidíte srny, netopýry a možná i nějakého toho horolezce, kterak letí z omydlených buližníků naznak. Berte to podle koupaliště U Veselíka (nejstudenější voda i pivo v Praze!) a hostince Dívčí skok (griliášové placičky+bezinkový likér) až k Nebušicím. Máte-li obzvlášť velkou žízeň, zaběhněte si do blízkého pivovaru v Úněticích (škvarkové placky+skvělá 110). Ultramaratonci to vezmou údolím až do starých Dejvic, kde se můžou vyklusat ve Stromovce, ti normální se vrátí kolem hráze rybníka Džbán na dalšího Lobkowicze Na Růžek.

Délka trasy: 10,5 – 25 km, v závislosti na vaší žízni

Ladronka/obora Hvězda

Pánové, pozor, od 9:00 – 19:00 je tu největší koncentrace pěkných holek v celé Praze. Tedy pokud se za běhu zvládnete vyhýbat sportujícím masám v podobě psů, bruslařů, kočárků, běžců, cyklistů a žárlivých partnerů okukovaných dam. Travnatá pláň je bohužel rozčísnuta jednou z nejfrekventovanějších pražských křižovatek, proto si v době ranní špičky nezapomeňte vzít respirátor. Vyběhněte od parkoviště u Kauflandu a držte se betonu. Dovede vás k usedlosti Ladronka, kde je drahá restaurace a slušný bufet (párek v rohlíku+ Gambrinus). Po obkroužení okruhu proběhněte pod křižovatkou na pláň před oborou a za pozorování krotitelů draků vběhněte do romantické jírovcové aleje. V neděli zde bývají promenádní koncerty nebo bitvy rytířů, tak si při běhu dejte pozor, ať vás coby cizího špeha nesejmou dvojručním mečem, případně rozdivočelým jezevčíkem.

Délka trasy: Ladronka 4,2 km, obora Hvězda 3,9 km; pokud vás žárlivý manžel požene až do Bráníka, máte to za dalších 8,2 km (ale je to z kopce)

Letná

Pokud se nechcete moc vyšťavit, vyběhněte od zahradní restaurace v blízkosti Technického muzea (Staropramen) směrem na sever. Čeká vás krásný výhled na Prahu po levé ruce, slavný Metronom s navěšenými starými botami a v případě večerního výběhu též biologicky vzdělávací pohled na ocucávající se teenagery z celé Prahy. Asfaltka místy pokroucená kořeny stromů (čelovka nutná!) vás povede okolo několika stánků s koktejly a hudbou až k půvabnému Hanavskému pavilonu. Protáhněte si běh až k budově Izraelského velvyslanectví a pak to střihněte přes vlakové koleje na Hradčanské do Krkonošské hospůdky (Muchova 7, pivovar Polička, chleba se sádlem). Lepší trénink jste nikdy nezažili!

Délka trasy: 5 km max., ale ráno vás z nepochopitelných důvodů bude bolet víc hlava než nohy

Petřín

Jste-li vrchařského, případně voyerského založení, večerní výběh Petřínem je vaše trasa! Od Pivnice Pod Petřínem (Kozel+matesy) vyběhněte schody z Újezda. Okolo Zoubkových soch podběhněte tunel lanovky a pokračujte dál do kopce. A do kopce! A do kopce! Minete sochu K.H. Máchy, Hladovou zeď a nálevnu Nebozízek (drahý!). Pokračujte raději k Hvězdárně, kde můžete vyzbrojeni dalekohledem pozorovat miliskující se párečky obdařeni vědeckým alibi. Pokud to praskne, připravte se na trénink sprintů nebo zmizte v davu v okolí zdejší zahradní restaurace (Staropramen).

Délka trasy: 5,3 – 10,5 km, v závislosti na počtu vyrušených sexujících párů

Náplavky

Pokud máte rádi výběhy s výhledem na vodní hladinu, v letní a jarních měsících příležitostně kombinované s kanoistikou, zkuste běh pražskými náplavkami. Trasa je ideální ráno všedního dne, protože večer jsou tyto úzké prostory zastavěny stolečky s hodujícími Pražáky, kteří na vás budou od piva pokřikovat místy málo povzbudivá hesla. O víkendech budete zdrženi stánky farmářských trhů, které vás propustí dále až po zakoupení sýra tak uleželého, že poběží vedle vás. Vyběhněte od Národního divadla (kavárna Slavie, koblihy) po Masarykově nábřeží, z radosti z pohybu si oběhněte Žofínský ostrov (1. Plzeň) a pokračujte dál okolo Mánesa Rašínovým nábřežím (vinotéka na Zderaze) až k Tančícímu domu. Odtud můžete buď držet břeh cestou Podolím (Žluté lázně, 2. Plzeň) a doběhnout až do Hodkoviček (stánek na konci cyklostezky, Staropramen), nebo to otočit a přes Jiráskův most doběhnout náplavkami Smíchova a nábřežím až na Malou Stranu (El Pablo, tatrák+3. až 5.Plzeň).

Délka trasy: v závislosti na vaší hravosti, hladu, žízni a ročním období 5-20 km

Stromovka

Trochu zprofanovaná trasa, na které se v neděli dopoledne schází celá sportovní Praha, ale pro přespolní běžce to může být prima zážitek a příležitost k seznámení s nějakým tím fešným Pražákem. Vyběhněte od staré čistírny odpadních vod v Bubenči a po mírném bloudění vyběhněte schody u viaduktu do parku. Dejte se vlevo a podél plavebního kanálu lemovaného rybáři doběhněte až k Výstavišti (zahradní restaurace, Staropramen). Pak pokračujte opačným směrem kolem Planetária, až doběhnete k Šlechtově restauraci (grilovaná klobása+Staropramen). Výklus ukončete kolem Rudolfovy štoly návratem zpět do Bubenče. Pokud jste ale založení hodně běhavého či máte dokonce dojem, že jste našli zdraví na hnoji, běžte podél vody až do Roztok. Nebo to rovnou doběhněte až dom!

Délka trasy: 3,5 km, do Roztok 16 km, do Háje 12 km, do Prčic 113 km

Vinohrady

O co kratší jsou zde trasy, o to větší kopečky vás čekají. Za současného vyhýbání se tramvajovým spojům a ohlazeným dlažkám vyklusejte Korunní ulicí od Náměstí Míru do mírného kopce. Ulicí U Vodárny to střihněte na Riegerovy sady (TJ Sokol Vinohrady, Plzeň) a dál do kopce a do kopce, vedle venčených čivav a plastických operací místních frikulínek až k zahradní restauraci. Opiti pivem a pohledem na vystajlované děvy předstírající sport můžete labyrintem zdejších chodníčků bloudit až do přivolání záchranných složek.

Délka trasy: 3 – 30 km, v závislosti na vaší sexuální a prostorové orientaci

Pokud byste měli i přes tento přesný popis dojem, že se ve víru velkoměsta ztratíte, přesné GPS koordináty běžeckých tras najdete např. nawww.prahasportovni.cz nebo na www.praha.eu/sport. Nebo mi zavolejte a já vás za pár piv vypitých po trase bezpečně provedu všemi nástrahami!

Autor: Barbora Topinková | středa 28.8.2013 11:50 | karma článku: 5.95 | přečteno: 121x

Další články blogera

Barbora Topinková

Stop vidlákokracii!

Fenomén, kdy ve volbách vyhrávají vidlákmani typu amerického či českého prezidenta, by si zasloužil důkladnější sociologickou studii, ale jeho podstata je jasná. Za to, že se svět v koňskou řiť obrací, můžou vidláci.

11.11.2016 v 12:47 | Karma článku: 26.12 | Přečteno: 2441 | Diskuse

Barbora Topinková

Olympiáda všedního dne

Olympiáda v Riu vrcholí, pot, slzy a emoce tečou. Přihlížející dav áchá a óchá nad úspěchy sportsmanů a zapomíná přitom na to, co se děje mimo vysílací čas. Přináším tedy komentovaný záznam čtyř zápasů olympiády všedního dne:

19.8.2016 v 13:30 | Karma článku: 16.19 | Přečteno: 608 | Diskuse

Barbora Topinková

Krysí stezky Pražáků, které by každý vidlák měl znát (o taxících nemluvě)

Vzhledem k nestandardní situaci, jež na dobu neurčitou změnila Prahu v parkovací zónu, bych ráda mimopražským účastníkům silničního provozu prozradila pár domorodých triků, jak proplout městem, i když nevlastníte říční člun.

8.2.2016 v 11:34 | Karma článku: 36.73 | Přečteno: 6563 | Diskuse

Barbora Topinková

Pivařův průvodce galaxií

V celém našem kosmíru existuje mnoho průvodců, cestopisů, bedekrů, webů, časopisů a jiných podezřelých spisků, které mají člověka informovat o místě, do kterého hodlá cestovat. Lépe řečeno o místě, ve kterém se právě ztratil.

26.6.2015 v 14:10 | Karma článku: 14.27 | Přečteno: 802 | Diskuse

Další články z rubriky Ona

Ivana Dianová

Nevolím

Nevolím, nevolila jsem a nikdy volit nehodlám. Jak by řekl můj otec: "A dyť je to furt do blba!" Což je...

17.10.2017 v 21:34 | Karma článku: 18.06 | Přečteno: 959 | Diskuse

Hana Bočková

Malý fejeton pro pátek třináctého

...hlavou jí proběhla maminčina věta, kdy jako žákyně 2. A základní devítileté školy, začínala svou kariéru...

13.10.2017 v 13:10 | Karma článku: 15.08 | Přečteno: 501 | Diskuse

Daniela Bulířová

Nebojte se říct si o to, co chcete.

Někdy se můžeme cítit zranění. Smutní, uplakaní, nešťastní. Někdy se nám život pod rukama roztříští na milion kousků jako křišťálová sklenka nedopatřením shozená z okraje stolu.

12.10.2017 v 22:17 | Karma článku: 7.75 | Přečteno: 272 | Diskuse

Andrea Hynková

Kalhotky s ježečkama

V šest ráno mi to úplně nemyslí. Jak jinak si vysvětlit, že se po tmě v pouzdrové sukni snažím dostat do pozice bojovníka. Lem sukně mi leze někam pod prsa a jediné s čím jako bojovník zápasím je balanc.

12.10.2017 v 14:00 | Karma článku: 32.47 | Přečteno: 2172 | Diskuse

Edna Nová

Jak jsem se snažila skamarádit s jeho bejvalkou

Doopravdy jsem se snažila. Ale asi vám hned z nadpisu došlo, že to byl propadák. Jako hodně hodně velký propadák.

12.10.2017 v 11:04 | Karma článku: 34.08 | Přečteno: 6247 | Diskuse
Počet článků 74 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 4443

Geoložka, běžkyně, lezkyně a tanečnice flamenca. Principiální odpůrkyně pitomců všeho druhu a propagátorka užívání zdravého rozumu ve všech aspektech lidského života.

www.pivaruvpruvodcegalaxii.czNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.