Čtvrtek 23. března 2023, svátek má Ivona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 23. března 2023 Ivona

Neurvalci v zádech

15. 10. 2013 15:15:00
Neurvalci jsou tvorové obývající naše luhy a háje, ve kterých nám už od nepaměti pijou krev. Je to ta paní, která do vás bez pardonu strčí v tramvaji, protože rychlostí a průrazností dělové koule potřebuje zaujmout SVÉ místo na opačném konci vozu. Nebo úřednice za přepážkou, která za jediný možný způsob styku s veřejností pokládá pár slov přecezených přes půl kila rozžvýkaného pelyňku. Či soused, jehož vrtačku i uštěkaného mopse zajímá váš klidný spánek asi tak mocně, jako kozu bezoárovou teorie strun.

Jako dívka z dobré rodiny jsem bývala postižená klasickým vzděláním a kinderstube. Po celé dětství jsem byla cepováním přitesávána do podoby slečny, která umí vyšívat křížkovým stehem a je zdvořilá i ve společnosti yettiho drbajícího se v rozkroku mým vlastním zubním kartáčkem. Olíznout nůž ve společnosti bych si nedovolila ani během globálního hladomoru a maximálním možným projevem mé nelibosti může být důrazně zdvižené obočí (ovšem jen jedno, dvě už jsou faux pas!). Postižena znalostmi etikety, jež automaticky předpokládaly potlačování mých vlastních potřeb ve prospěch jiných, jsem vpadla do dospělého světa, ve kterém mě málem sežral dav u přepážky v bance. Teprve když jsem se přes sousedčiny odpadky dostala do svého bytu jen za pomoci bedničky dynamitu, byla jsem nucena přehodnotit status svých slušných způsobů do praktičtějšího módu. Došla jsem ke zjištění, že pokud se nepohybuji v královských kruzích, rozeznávat kleštičky na šneky od kleštiček na raky vskutku nepotřebuji. Správný výběr barvy a typu klobouku na zahradní slavnost mi při jednání s otrávenou úřední osobou taky moc nepomůže. Takže jsem zapomněla na systém předností, jež hlásají pánové Špaček a Guth-Jarkovský, a přijala za svou normu ulice okopírovanou od zkušenějších bijců neurvalých teroristů všedního dne.

Hlavní zásadou novodobého souboru pravidel společenského provozu je pro mě překvapivý fakt, že si k vám druzí mohou dovolit jen to, co jim dovolíte vy. A že hranice svobody neurvalcovy končí u hranice svobody mé. Zaujala mě praxe, kterou na svém dvoře razil Ludvík XIV. Svým dvořanům jednoduše zakázal veřejné projevy smutku. Ve Versailles žilo několik tisíc lidí a důvod k pláči jich mělo každý den několik desítek. Veselý král jednak nesnášel pohled na zachmuřené ksichty a druhak by celý den nedělal nic jiného, než že dvořanům smutně kondoloval. Proto milý absolutista negativisty zahnal do soukromí prohlášením, že okolo sebe chce vidět jen usměvavé tváře. Co se neomaleností týče, hlasuji přesně pro toto řešení! V Čechách žije deset milionů lidí, a kdyby se každý projevoval jako chovanec nápravného zařízení, vypadalo by to na ulicích hůř než v době kamenné. Má-li proto kdokoliv potřebu předvádět návyky řeznického psa, nechť tím obtěžuje obyvatele vlastního obýváku. A pokud to přece jen zkusí, je třeba ho hravým způsobem poslat do paďous.

Samo technické řešení boje s neomalenými ústrky znamená občas tvrdý oříšek. Především je nutné vytasit zbraně už v začátku sporu. V době, kdy prostorem létají taxonomická zařazení protistrany do řad sudokopytníků, je každé elegantní řešení nereálné. Stalo se mi, že se ve dvě ráno pod mými okny usídlila parta teenagerů, která si pustila rádio na plné pecky a jala se provozovat jakýsi pokus o párty. Mohla jsem volat policii nebo jim na hlavu vylít kýbl splašků (a chvíli mě díky přetrženému spánku ta představa mimořádně lákala), ale nakonec jsem se rozhodla pro efektivnější řešení. S vervou, zahrnující především bleskurychlou konzumaci jejich zásob chipsů a piva, jsem se k večírku připojila. Za hodinu bylo vypito, snězeno a divoká akce už se v ulici nikdy neopakovala.

Jestliže sdílíte můj názor na neurvalce, dovolte mi podpořit vás v bohulibém úsilí při jejich umravňování. Sice si u toho budete připadat jako křižáci zatlačující pohany mimo hranice civilizace, ale jde o aktivitu nutnou jak pro dobro vaše, tak výše zmíněných nevychovanců. A také těch, kteří ještě stále lpí na tradičním vychování a ve frontě na poště čekají na sežrání. Navíc si u toho můžete užít spoustu tvůrčí legrace. Majitele uštěkaného psa proto pozvěte na sousedské grilování, na němž mu se šibalským zamrkáním předložíte výbornou pečínku páchnoucí česnekem a tajemným původem masa. Do kabelky vložte sprej s kyselinou máselnou a neváhejte tuto tekutinu, smrdutostí vysoce převyšující týden nemyté podpaždí zápasníka sumo, rozstříknout v přítomnosti každého, kdo vám oprskle kouří pod nos na místě tomu nevyhrazeném. Boj s neurvalci je marný a věčný, leč povinný, tak se jim u toho aspoň zasmějeme.

Vyšlo v časopise Cosmopolitan 09/2013

Autor: Barbora Topinková | úterý 15.10.2013 15:15 | karma článku: 22.73 | přečteno: 1434x

Další články blogera

Barbora Topinková

Modlitba za České země, verze 2.0.2.0.

Svatý Václave, vévodo české země, kníže náš, pros za nás Boha, svatého Ducha, a kohokoliv na nebesích potkáš, krom ozónové díry, exkurze z Marsu a Artura C. Clarka! Korona eleison.

28.10.2020 v 11:54 | Karma článku: 12.33 | Přečteno: 317 | Diskuse

Barbora Topinková

Letecký deníky 5: Hledání bodu G (7:42 – 15:10)

Začít si dělat pilotní průkaz v době, kdy se světové letectví potácí v největší krizi od doby, co Jára Cimrman havaroval se svým kamenným letadlem v Jámách, je boj. Zvlášť, když ještě nevíte, kde máte svůj bod G.

23.10.2020 v 11:42 | Karma článku: 16.86 | Přečteno: 323 | Diskuse

Barbora Topinková

Popelnicová proklamace

Setkáte-li se při vyhazování odpadků s člověkem, který současně s vámi obsah popelnice s tyčí v ruce a soustředěným výrazem ve tváři prohledává, získáte dost jasný názor na dopady existující/ neexistující pandemie.

11.10.2020 v 20:01 | Karma článku: 17.75 | Přečteno: 557 | Diskuse

Barbora Topinková

Letecký deníky 4 – Lítá pilot wokolo, nekoukej se na něho (6:47 - 7:42)

Začít si dělat pilotní průkaz v době, kdy se světové letectví potácí v největší krizi od doby, co Jára Cimrman havaroval se svým kamenným letadlem v Jámách, je ryzí rozkoš. I když na wokruhu lítá víc pr..lí než vrabčáků.

3.10.2020 v 12:10 | Karma článku: 22.92 | Přečteno: 488 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Karel Trčálek

Jak dlouho budeme ještě západní kolonií?

Tak už to u nás chodí. Místo toho, abychom kolonizovali my, tak nás kolonizuje Západ a ještě nás každý týden krmí blafy v akci, po kterých rostou důchodcům štětiny...

22.3.2023 v 17:07 | Karma článku: 14.48 | Přečteno: 204 | Diskuse

Milan Šupa

O strážných andělech a o vražednosti duchovní nevědomosti

V povědomí lidí je zažito, že každý z nás má svého strážného anděla, který nás chrání a pomáhá nám. Tento názor je v něčem správný a v něčem nesprávný. Správný je v tom, že každý má opravdu svého pomocníka, nebo vůdce.

22.3.2023 v 16:19 | Karma článku: 5.70 | Přečteno: 92 | Diskuse

Jiří Herblich

Vztah mezi západem a východem je na bodě mrazu, kdy přijde mír?

Kdo si myslí, že válka je daleko, mýlí se. Válka může přijít kdykoliv, jen vědomý člověk tohle vidí a cítí.

22.3.2023 v 9:37 | Karma článku: 9.04 | Přečteno: 239 | Diskuse

Irena Houdková

Ukliďte si stůl a Váš mozek bude výkonnější, Vy koncentrovanější a eliminujete chyby

Máte problém se při práci soustředit, jste roztěkaní a nejste spokojeni se svou výkonností? Dnes mám pro Vás několik doporučení týkajících se pracovního stolu, která Vám pomohou zvýšit Vaši koncentraci a zároveň snížit chybovost.

22.3.2023 v 6:57 | Karma článku: 4.92 | Přečteno: 91 | Diskuse

Jaroslav Kvapil

Rok, kdy umřel vynálezce ostnatého drátu

(Povídka) Stojím před zchátralým nárožním činžákem, z kterého jsem odstartoval do života. Až po delším vyzvánění na kdovíkolikátý zvonek otvírá vchodové dveře starší muž a kupodivu přistoupí na mé přání se po domě rozhlédnout.

21.3.2023 v 14:06 | Karma článku: 9.24 | Přečteno: 292 | Diskuse
Počet článků 85 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 4250

Geoložka, běžkyně, triatlonistka a tanečnice flamenka s rozvinutým smyslem pro hédonismus.

Autorka knih "Z lehu k běhu" a "Vánoce na sádle a jiné trable". Redaktorka časopisu Cosmopolitan.

Principiální odpůrkyně pitomců všeho druhu a propagátorka užívání zdravého rozumu ve všech aspektech lidského života.

www.pivaruvpruvodcegalaxii.cz

https://www.facebook.com/barboratopinkovaspisovatelka/

http://www.vecizpolicky.cz

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...

Levnější papriky, cukr i vejce. Češi v zahraničí šetří tisíce a stát tratí

Levnější vejce, maso i zelenina. Čechy ženou vysoké ceny potravin do obchodů v zahraničí. V Polsku ušetří tisíce za...