Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Praktiky s příjmením

10. 01. 2014 12:15:00
Pokud se vám i v době odpíračů manželství podařilo dotáhnout svého milovaného před oddávajícího úředníka bez pomoci páru tažných volů, budete muset vyřešit několik dalších problémů. Zatímco při rozsazení tety Marty a tety Vlasty u slavnostní tabule zaboduje dvojdecka slivovice, rozhodnutí o tom, jak se chcete po svatbě jmenovat, je jen na vašem uvážení. Každá nevěsta má hned několik možností a při volbě každé z nich narazí na určité technické problémy nebo nesmyslné konvence.

Příjmení vznikla buď z přezdívek upomínajících na zajímavé osobní aspekty pojmenovaného, třeba chlupaté nohy, nebo z příjmí, tedy jména po chalupě. Zůstávaly beze změn po celý život, protože vstupem do svazku manželského vám chlupy rašící na lýtkách neslezou, a to ani při pohledu na nově nabytou tchýni. Ještě naše prababičky se v úctě ke svému muži dávaly titulovat paní Antonín Novotná. Muž je mohl v dekádách měnit za mladší modely, ale v kruhu jeho přátel nedocházelo k trapným záměnám, neb se všechny dámy jmenovaly stejně. Přechylování příjmení tudíž můžeme brát jako jeden z prvních feministických aktů, který ale pro dnešní nevěsty nemusí být dostatečný. Mnoho žen po třicítce bere změnu příjmení jako ztrátu velkého kusu své identity nebo dokonce profesní značky, které obětují na oltář vysněného manželství jen s určitým sebezapřením.

Knihovnice na naší fakultě se jmenovala Prcínová a já měla vždycky dojem, že svého manžela musela neskutečně milovat, když si ho vzala i s tím praštěným příjmením. Možná ale bylo to její ještě vtipnější a novomanželé volili mezi dvěma možnými zly. Nebo byl její muž jen konzervativní a čest rodiny žižkovských grandů Prcínů nemohla být v páté generaci přerušena přejmenováním na fádního Dvořáka. Pokud nevěstu rodiče pojmenovali poněkud neortodoxně (např. Ornella Vopičková), je změna příjmení jedinou šancí jak konečně uniknout výsměchu spolužáků. Osobně jsem se vdávala coby jednadvacetileté vyžle a valnou většinu svých úspěchů i trapasů jsem světu ukázala pod novým příjmením. Ještě teď mě ale po nocích straší půlroční souboj s byrokratickým šimlem, při kterém jsem to zvíře krmila lejstry potvrzujícími i velikost bot mojí prababičky, aby mi ve lhůtě poplatné vývoji nové biologické zbraně milostivě vyměnilo občanku, pas, řidičák, lítačku, kartičku pojištěnce, očkovací průkaz, zdravotní průkaz, a ..., a... a průkazku do knihovny. Rozhodně tudíž doporučuju tradicionalistickým ženichům trvajícím na společném příjmení po muži, absolvovat tuhle byrokratickou bžundu společně se svou vyvolenou. Přežité nesnáze utuží váš vztah více než svatební cesta do velehor Hindúkuše. Navíc se každá žena musí připravit na to, že se ještě dva roky po svatbě bude do telefonu představovat rodným příjmením a oslovení tím novým jí bude stejně blízké, jako kdyby na ni volali „Haryku!“. Sama jsem dokázala v prázdné čekárně prodřepět důležitý termín na dermatologii jen proto, že sestřička opakovaně volala do ordinace nějakou mně neznámou paní.

Pokud se žena z nějakých důvodů rozhodla manželovo příjmení nepřijmout nebo je přijmout přes pomlčku, musí být připravena na to, že bude zahrnuta do kategorie nafrněných pozérek. Dav obecný umí s výhradami tolerovat formu jména Manželová-Zasvobodnaová, zvlášť když se postupem času přejmenuje jen na Manželovou. Jen ženina pravice bude při podepisování lejster pravidelně umdlévat už v polovině podpisu a na formuláři daňového přiznání se projeví frapantní nedostatek chlívečků. Pokud si ale žena po svatbě ponechá jen svoje rodné příjmení, budete nepochopena a při vyzvedávání vlastních dětí ze školky si budete připadat jako jejich macecha nebo členka nějaké teroristické organizace. Pomlčka či ponechání starého příjmení má ale nepopiratelnou praktickou výhodu v případě rozvodu, kterýžto v dnešní době připadá na padesát procent všech svateb včetně těch konaných s nejlepšími úmysly. Jedna moje kamarádka stihla do pětatřiceti změnit příjmení hned třikrát a její nedohledatelnost byla díky tomu vyšší, než kdyby ji zapsali do programu na ochranu svědků. Pro ženy, které bílá barva svatebních šatů láká natolik, že v pravidelných intervalech musí oddavky opakovat, je jednoznačně nejvýhodnější strategií výměna příjmení před pomlčkou za stálého zachovávání toho rodného za pomlčkou.

Kamenem úrazu v podobě mrzačení příjmení podivnými koncovkami je svatba s cizincem. Náš rodný jazyk umožňuje kdejakou krkolomnost, ale hlásit se do telefonu Jana Wuová může jen nadšená podporovatelka Ústavu pro jazyk český. Pojme-li Češka za chotě Islanďana Bjorna Siggurdssona, své příjmení si ponechá i přes protesty matrikářky, protože sňatkem se nestává synem svého tchána. Personál světových hotelů prý bývá nedůvěřivý také v případech litevských manželských párů, kdy pan Cyzien cestuje s paní Cyziene a slečnou Cyzute, kteří v souladu s užíváním litevských koncovek a nelogicky vzhledem k pravidlům anglosaských jazyků tvoří legální rodinu. Kvůli stejnému principu si Češky žijící dlouhodobě v zahraničí krátí příjmení o ono kýžené –ová. Nikdo přece nechce být hotelovým personálem považován za pouhou milenku! V tomto boji za rovnoprávnost příjmení (a snad i díky nedostatečnému počtu chlívečků na formuláři daňového přiznání) si spousta Češek zkracuje jméno do mužského tvaru jaksi preventivně. Tyto ženy se prezentují téměř v maskulinu, čímž nutí nebohé spoluobčany krkolomně lámat své příjmení do neurčité směsi tatarštiny s hotentotštinou. Proti gustu nemůže být dišputátu, zvlášť když vám při firemním teambuildingu neutrální jméno Nikola Havlík opakovaně pomáhá získat ubytování v pokoji rezervovaném pro fešné spolupracovníky. Při využívání příjmení v mužském tvaru je ale potřeba důrazně myslet na to, jak bude vypadat výsledné jméno po sňatku a dbát na to už při výběrovém řízení na vážného zájemce o vztah. Můžete dopadnout jako roztomilá Hana Šikula Pekařová, ale taky můžete svatebčany zabít smíchem aliancí typu Emma Králík Smetana nebo Barbora Česnek Topinka.

Moderní nevěsta má demokraticky rozsáhlý prostor pro určení své identity pomocí příjmení. Vlastně je jen na nás, jakou alternativu jsme schopny při představování vyslovit s vážnou tváří. Pokud se pár nedokážete dohodnout ani na jedné alternativě, doporučuju postup mjedněch svých známých, kteří na radnici vcházeli jako Motejzlík a Hrušková, a z ní vycházeli Machovi. Naštěstí pro ně a doručení svatebních darů vypadali pořád jako naši kamarádi. Prostě jak psal Shakespeare – Růžička nebo Růžičková, ženichovi bude jeho nevěsta vonět pořád stejně hezky.

Napsáno pro Cosmopolitan 12/2013

Autor: Barbora Topinková | pátek 10.1.2014 12:15 | karma článku: 24.65 | přečteno: 2285x

Další články blogera

Barbora Topinková

Stop vidlákokracii!

Fenomén, kdy ve volbách vyhrávají vidlákmani typu amerického či českého prezidenta, by si zasloužil důkladnější sociologickou studii, ale jeho podstata je jasná. Za to, že se svět v koňskou řiť obrací, můžou vidláci.

11.11.2016 v 12:47 | Karma článku: 26.12 | Přečteno: 2434 | Diskuse

Barbora Topinková

Olympiáda všedního dne

Olympiáda v Riu vrcholí, pot, slzy a emoce tečou. Přihlížející dav áchá a óchá nad úspěchy sportsmanů a zapomíná přitom na to, co se děje mimo vysílací čas. Přináším tedy komentovaný záznam čtyř zápasů olympiády všedního dne:

19.8.2016 v 13:30 | Karma článku: 16.19 | Přečteno: 604 | Diskuse

Barbora Topinková

Krysí stezky Pražáků, které by každý vidlák měl znát (o taxících nemluvě)

Vzhledem k nestandardní situaci, jež na dobu neurčitou změnila Prahu v parkovací zónu, bych ráda mimopražským účastníkům silničního provozu prozradila pár domorodých triků, jak proplout městem, i když nevlastníte říční člun.

8.2.2016 v 11:34 | Karma článku: 36.73 | Přečteno: 6557 | Diskuse

Barbora Topinková

Pivařův průvodce galaxií

V celém našem kosmíru existuje mnoho průvodců, cestopisů, bedekrů, webů, časopisů a jiných podezřelých spisků, které mají člověka informovat o místě, do kterého hodlá cestovat. Lépe řečeno o místě, ve kterém se právě ztratil.

26.6.2015 v 14:10 | Karma článku: 14.27 | Přečteno: 797 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Olga Pavlíková

Žasnu: nařízení EU o platech politiků má smysl,

ale naše skvělá vláda ho skrečuje. O čem jiném takové nařízení může být než o výplatách našich vykutálených politiků.

22.8.2017 v 11:30 | Karma článku: 22.38 | Přečteno: 542 | Diskuse

Jan Bartošek

Nepřípustná „presumpce viny“!

Trestní řád České republiky je založen na presumpci neviny. Osobě, zjednodušeně řečeno, které není prokázána vina, nemůže být vyměřen trest! Analogicky by tato zásada měla platit i pro konání jiných státních orgánů.

22.8.2017 v 10:29 | Karma článku: 18.09 | Přečteno: 488 | Diskuse

Helena Vlachová

Je mi líto

Je mi líto všech domů, do nichž se nastěhovali vandalové, lidé, kteří si neváží ničeho a vše jen ničí...

22.8.2017 v 6:33 | Karma článku: 22.74 | Přečteno: 441 | Diskuse

Milan Radek

Dozvuky 21. srpna a proč si za něj tak trochu můžeme sami, tak to neopakujme

Začalo to před WW2, Hitler už nebyl k smíchu, a my se buď rafali se sousedy o Těšínsko, co se dělo v Německu se nás netýkalo, jiní chytračili a mysleli že s Ádou jim bude lépe, po WW2 jsme nechali Marshallův plán plavat abysme

22.8.2017 v 1:17 | Karma článku: 26.27 | Přečteno: 555 | Diskuse

Renata Pospiechová

Rusi, Sověti

Bylo mi 9, když přišli. Na ranní mámino - "Vstávejte, Rusi přišli." - vyslovené přes slzy, nikdy nezapomenu. V mé duši tehdy zavládl ještě větší zmatek, než tam byl dřív.. Jací Rusi? A proč přišli?

21.8.2017 v 22:11 | Karma článku: 14.78 | Přečteno: 360 | Diskuse
Počet článků 74 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 4441

Geoložka, běžkyně, lezkyně a tanečnice flamenca. Principiální odpůrkyně pitomců všeho druhu a propagátorka užívání zdravého rozumu ve všech aspektech lidského života.

www.pivaruvpruvodcegalaxii.cz

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.