Úterý 7. února 2023, svátek má Veronika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 7. února 2023 Veronika

Koronavirus neumí plavat kraula!

12. 03. 2020 8:02:03
Pandemie přiškrcuje dech i peněženky, uzavírá školy, divadla i hranice. Zachovejte paniku s chladnou hlavou, hydrogeologie má pro vás ohledně koronaviru dobré zprávy!

Věta „hladový jako herec“ bude bohužel zase chvíli pochopitelná i pro mladší ročníky, úsloví „geologie není žádná věda“ má však absolutní platnost. Polemiku o tom, zda čelíme vlně zanedbatelné čínské rýmičky či něčemu horšímu, proto nechávám na odbornících z oboru epidemiologie. Hydrogeologové mají k současné situaci jednu dobrou a jednu špatnou právu, o které bych se s vámi v rámci boje proti virové trudnomyslnosti ráda podělila:

Koronavirus neumí plavat ani prsa!

Koronavirus SARS-CoV-2 způsobující nemoc COVID-19 je virus s ochrannou membránou, která se působením některých chemických látek, UV záření či vysoké teploty rychle ničí. Na rozdíl od rotavirů a norovirů, jež dokážou ve vaší limonádě zaplavat i motýlka, takže vám následně v těle rozpoutají takové peklo, že nebudete vědět, který konec těla máte ponořit do záchodové mísy jako první, se šíří pouze dotykem nebo poprskáním. V pitné vodě, která prochází složitým procesem úpravy a testování, je tedy jejich přítomnost eliminována. WHO udává jako ideálního hubitele použití chlorované desinfekce, jež má ve vodě přetrvat v koncentraci větší než 0,5 mg/l po dobu aspoň 30 minut. Tento fakt ať si dvakrát přečtou rejpalové, jež frfňají, proč jim voda z kohoutku občas smrdí chlórem. Proto! Z podobného důvodu je koronaprostá i voda bazénová, jež se upravuje podobným způsobem. Jedná se tedy o bezpečné médium, bohužel kapénky šířící se prostorem nad hladinou už bezpečnostní záruku nedávají. Srocení potápěčů pod sto kusů na jednu vodní nádrž je ale z hlediska hydrogeologického v naprostém pořádku.

Američtí (a čínští) vědci tedy prokázali, že koronavirus je mizerný plavec, nicméně dokáže chvilku splývat. Údaje sledující viry podobné struktury (SARS, MERS) ukazují, že v neupravené vodě kontaminované močí či stolicí infikovaných lidí, dokázaly splývat 2 až 14 dnů. Vzhledem k tomu, že odpadní voda včetně té z toalet prochází několikastupňovým procesem čištění a desinfekce, není ovšem potřeba, aby pražští žumponoři hermeticky uzavřeli kanály a hospody v kilometrovém perimetru Nemocnice Na Bulovce. Leč vzadu v mozku si uskladněte fakt, že v místech, kde by podzemní voda přišla s exkrementy do přímého styku a bez úpravy se dostala do něčí studny, může čistě teoreticky k požití viru dojít. Pozor - toto tvrzení nemá vyvolat paniku! Koronavirus naštěstí není bakterie cholery, která si přítomnost v podzemní a povrchové vodě plete s mistrovstvím světa v dálkovém plavání, a dokáže tam po přechodu z lidských výměšků vydržet a škodit až tři týdny. Jen si zapamatujte, že vodní zdroje umí být na podobné věci dost háklivé a je třeba je před neřádstvem v podobě prasklých septiků v blízkosti studní chránit – koronavirus nekoronavirus!

Sekundární syndrom medvídka mývala

Průměrná denní spotřeba vody jednoho pražského cápka je dle údajů vodovodů a kanalizací 113 litrů na den. V Brně a Ostravě je spotřeba nižší, protože za hranicí Vysočiny se voda mění ve víno a Ostravak pije slivovici a mytí nechává na neděli. Tu sudou, samozřejmě. V Teheránu ale byla po vypuknutí epidemie koronavirové infekce zaznamenána spotřeba vody na hlavu a den až 250 litrů! I když připočteme fakt, že nemusí jít o přesný údaj, a odečteme fakt, že se tak stalo v průběhu perského nového roku, při kterém se domácnosti šúrují úplně stejně invazivně jako u nás křesťanů (zdá se, že domácí úklid je jediná opravdu ekumenická disciplína na světě), šlo oproti místnímu normálu o nárůst až o 250%. Není to přitom způsobeno jen tím, že si lidé „začali víc mýt ruce“. Souvisejících desinfekčních opatření bylo mnohem více, v něčem ten chlorovaný roztok, který stříkáte po ulicích, musíte rozředit, žejo. Navíc, zatímco doma spotřebujete zhruba sto výše zmíněných litrů, jako pacient na nemocničním lůžku máte spotřebu daleko vyšší. Váš pobyt v nemocnici umí stát na spotřebě vody až 700 l na pacienta a den! Nápor na vodárenskou síť i vodní zdroje je v tak nestandardní situaci, jakou je koronavirová epidemie, značná, a nemá smysl ji v období několikaletého sucha ještě víc přepínat. Ráda bych proto na tomto místě upozornila rodiny, jež si přes nedoporučení státních orgánů vyjely na dovolenou do rizikových oblastí, že si v létě možná nebudou moci jen tak mírnyx týrnyx napustit bazén. Je tohle pro vás dostatečný argument k občanské odpovědnosti?

Závěrem lze tedy konstatovat, že koronavirus je díkybohu daleko mizernější plavec než třeba bakterie cholery, což ale neznamená, že se k vodním zdrojům budeme chovat jako k neomezenému korýtku typu all-you-can-drink. Za hydrogeology proto podporuji prevenci, ať je jakkoliv nepříjemná. Vaše osobní disciplína a zodpovědnost může mít pozitivní přesah i v místech, kde byste to nikdy nečekali. Neremcejte, vyměšujte na místech k tomu předem určených, naučte se konečně mýt si pořádně ruce, prskejte do rukávu a při urgenci svých osobních práv myslete i na životní prostor ostatních tvorů. A jestli stále brečíte, že se zavření doma nudíte, kupte si medvídka mývala. Jen vám jako hydrogeolog doporučuji současný nákup domácího okruhu na recyklaci vody, bo vylévat prokoupané vany v současné situaci rovnou do kanalizace je fakt zhůvěřilost.

Autorka je hydrogeoložka s patnáctiletou praxí.

#geologienenizadnaveda

Autor: Barbora Topinková | čtvrtek 12.3.2020 8:02 | karma článku: 25.35 | přečteno: 1121x

Další články blogera

Barbora Topinková

Modlitba za České země, verze 2.0.2.0.

Svatý Václave, vévodo české země, kníže náš, pros za nás Boha, svatého Ducha, a kohokoliv na nebesích potkáš, krom ozónové díry, exkurze z Marsu a Artura C. Clarka! Korona eleison.

28.10.2020 v 11:54 | Karma článku: 12.33 | Přečteno: 317 | Diskuse

Barbora Topinková

Letecký deníky 5: Hledání bodu G (7:42 – 15:10)

Začít si dělat pilotní průkaz v době, kdy se světové letectví potácí v největší krizi od doby, co Jára Cimrman havaroval se svým kamenným letadlem v Jámách, je boj. Zvlášť, když ještě nevíte, kde máte svůj bod G.

23.10.2020 v 11:42 | Karma článku: 16.86 | Přečteno: 323 | Diskuse

Barbora Topinková

Popelnicová proklamace

Setkáte-li se při vyhazování odpadků s člověkem, který současně s vámi obsah popelnice s tyčí v ruce a soustředěným výrazem ve tváři prohledává, získáte dost jasný názor na dopady existující/ neexistující pandemie.

11.10.2020 v 20:01 | Karma článku: 17.75 | Přečteno: 557 | Diskuse

Barbora Topinková

Letecký deníky 4 – Lítá pilot wokolo, nekoukej se na něho (6:47 - 7:42)

Začít si dělat pilotní průkaz v době, kdy se světové letectví potácí v největší krizi od doby, co Jára Cimrman havaroval se svým kamenným letadlem v Jámách, je ryzí rozkoš. I když na wokruhu lítá víc pr..lí než vrabčáků.

3.10.2020 v 12:10 | Karma článku: 22.92 | Přečteno: 488 | Diskuse

Další články z rubriky Životní prostředí a ekologie

Karel Schweitzer

Chvála německých Zelených: Otočili a zachraňují tak německou ekonomiku

Okolnosti mění ideologii. I tak by se dal vysvětlit obrat, který učinili Die Grünen v minulém roce. Zahodili odpor k jaderné energii i militantní pacifismus. Okolnosti je donutily změnit doktrínu a chovat se pragmaticky.

1.2.2023 v 16:23 | Karma článku: 12.02 | Přečteno: 355 | Diskuse

Richard Peterka

Německá sázka na obnovitelné zdroje ohrožuje stabilitu střední Evropy

Německo se na konci loňského roku po dlouhém váhání připojilo ke stropu cen za plyn. 180 EUR za MWh je konsenzuální řešení, Němci však svůj souhlas zobchodovali.

25.1.2023 v 20:30 | Karma článku: 24.25 | Přečteno: 332 | Diskuse

Kateřina Kešnerová

Klimatický socialismus ohrožuje Evropu

V německém časopise ARD Panorama vyšel text, citující německého klimatologa Hanse-Joachima Schellnhubera z Postupimského institutu pro výzkum dopadů na klima. Navrhuje, aby byla každému občanovi přidělena roční spotřeba CO2.

24.1.2023 v 13:39 | Karma článku: 27.21 | Přečteno: 498 | Diskuse

Richard Peterka

Legenda o mizejícím Tuvalu žije dál

Od roku 2018 je veřejně dostupná informace o tom, že souostroví Tuvalu v Tichém oceánu zvětšilo svoji rozlohu. Zatím je to dokonce i ve Wikipedii. Do médií však ještě zpráva nepronikla.

20.1.2023 v 7:20 | Karma článku: 25.38 | Přečteno: 435 | Diskuse

Alexandra Dítětová

Kdo pojede na dovolenou pod větrníky?

Téma, které stojí mimo pozornost: Kolik lidí chce trávit dovolenou vedle větrné elektrárny? Jak vůbec změní vnucení občasných zdrojů energie (OZE) vzhled krajiny?

16.1.2023 v 8:00 | Karma článku: 35.06 | Přečteno: 786 | Diskuse
Počet článků 85 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 4250

Geoložka, běžkyně, triatlonistka a tanečnice flamenka s rozvinutým smyslem pro hédonismus.

Autorka knih "Z lehu k běhu" a "Vánoce na sádle a jiné trable". Redaktorka časopisu Cosmopolitan.

Principiální odpůrkyně pitomců všeho druhu a propagátorka užívání zdravého rozumu ve všech aspektech lidského života.

www.pivaruvpruvodcegalaxii.cz

https://www.facebook.com/barboratopinkovaspisovatelka/

http://www.vecizpolicky.cz

Žena vypadá jako holčička, lidé zaměňují jejího manžela za tatínka

Třicetiletá Carolyn Fulltzová z USA už je trojnásobnou maminkou, ale stále vypadá jako malá holka. Její o tři roky...

Každý má nějakou erotickou slabůstku či fetiš. Které patří mezi nejčastější?

Mít v sexuálních hrátkách nějakou více či méně podivnou „úchylku“, která nám dělá dobře, rozhodně není hřích. Je to...

A TOTO VÍTE? K čemu je ten tlustý válec na hlavních moderních tanků

Seriál I na tanku lze identifikovat věci, které mohou u někoho vzbudit otazníky. Například tlustší válec na hlavni kanonu....

Zemřela zpěvačka Naďa Urbánková. Proslavila se hity Závidím či Drahý můj

Ve věku 83 let zemřela v pátek zpěvačka a herečka Naďa Urbánková, držitelka pěti Zlatých slavíků, interpretka hitů...

Jak poznat přetížená játra. Příznaky, které by vás měly varovat

Již dávno neplatí, že za nemocná játra může jen a pouze nadměrná konzumace alkoholu. Stále častěji je totiž na vině...